Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výročí 1. až 10. června

Nový formát výrazně omezený. Stejně to nikdo nečte a nikdo se neozve. Ale snad ano..............................

    1. června

   1926 Marylin Monroe (+1962), americká filmová herečka, zpěvačka i producentka, již mnozí podceňovali díky béčkovým rolím, jež nevyužívaly jejího nesporného talentu, majíce ji za přihlouplou blondýnu, přestože ve skutečnosti byla přirozeně brunetka. Byla neobyčejně žensky přitažlivá a její nejlepší role v Někdo to rád horké, Princ a tanečnice a Mustangové. Smrt zřejmě neopatrným předávkováním barbituráty, já na sebevraždu, natož spikleneckou vraždu nevěřím. Můj typ není, leč byla to pěkná holka, tak pěkná, že její zdařilá fotka z Týdeníku rozhlas umístěna na stěnu hvězd.

1948 Tomáš Halík, katolický kněz, teolog, religionista, sociolog, psycholog, a filozof. Přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a je i v náboženských kruzích v zahraničí vysoce uznáván. Je farářem u Nejsvětějšího Salvátora v Praze a prezidentem České křesťanské akademie. Pokud jde o mě, mám jej za vynikající a vzdělanou osobnost, s níž se vždy neshoduji, ale oceňuji její schopnost kultivovaného vystupování a dialogu. Četl jsem jeho Prolínání světů, knihu o pestrosti lidských civilizací a nadějích na jejich snášenlivost. A také jsem v Litomyšli zažil, když celebruje mši podpořenou krásnou duchovní hudbou. S tímhle pánem by jistě byla radost zajít do hospůdky. A na vztek všech levičáků a extremistů a již zcela pobloudilého V. K. by mi nevadilo, kdyby se stal prezidentem. To však je značně nereálné. Jak tak znám českého voliče, to spíš bude zase estébák Bureš premiérem.

   2. června

  1624 Jan III: Sobieski (+1696), korunní hejtman a vrchní velitel vojsk Republiky obou národů (polského a litevského od roku 1668 a polský král (od roku 1674). Oprávněně považován za posledního z velkých polských králů a jednoho z dobově největších bojovníků proti Turkům V roce 1683 přitrhl v čele spojených polsko-litevsko-německo-rakouských jednotek na pomoc Turky obležené Vídni a v bitvě u Vídně 12. září rozdrtil podstatně silnější turecká vojska vedená pašou Karou Mustafou, čímž zastavil turecký postup do nitra Evropy. Od té doby Poláci předhazovali Habsburkům, že jim zachránili říši. To byl definitivní konec tureckých pokusů o invazi do střední a západní Evropy a od té doby už jen defenzíva a rozpad říše 1918. Ve vnitrostátní politice však, podobně jako jeho předchůdci i následovníci neuspěl, snahy upevnit královskou moc a prosadit nástupnictví pro svého syna zcela selhaly. Polsko, tehdy největší stát v Evropě rozlohy jako dvě Francie svou nesvorností spělo k tragickému zániku trojím úderem sousedů.

  1922 Juan Antonio Bardem (+2002), španělský režisér a scénárista a popletený komunista a strýc herecké hvězdy Javiera Bardema. Podstatná díla: Smrt cyklisty, Pomsta, Hlavní třída, Sedm lednových dnů. Jeden z hlavních španělských filmařů.

  3. června

  1801 František Škroup (+1862), dodnes nedoceněná osobnost období české hudby mezi klasicismem a vrcholným romantismem, Autor mimo jiné oper a zpěvoher a vynikající dirigent.

  1906  Josefina Baker (+1975), vlastním jménem Freda Josephine McDonald, francouzsko-americká herečka, zpěvačka a tanečnice, po matce černošsko-indiánského a po otci latino-hispánského původu. Byla nejen umělkyní výrazně exotického zjevu i chování, ale také bojovnicí za svobodu a rovnoprávnost. Dáma velmi otevřeného projevu neobávající se odvážně se oblékat i odhalovat. Patrně jasně pochopila, že svou svobodomyslnost nejlépe uplatní v Paříži. Všude jinde a zejména v Americe by tvrdě narazila.

   4. června

   1867 Mannerheim (+1951) plným jménem Carl Gustaf Emil, svobodný pán z Mannerheimu finský šlechtic, politik, diplomat a vojevůdce, jeden ze zakladatelů samostatného Finska.

Byl tvůrcem Finských ozbrojených sil, regentem finského státu na začátku jeho existence, vrchním velitelem ve všech válkách, které Finsko jako samostatný stát vedlo (občanské, zimní, pokračovací i laponské), a v pořadí 6. finským prezidentem (1944–1946). Pochopme, že po přepadení Ruskem v zimní válce 1939-40 neměl moc na vybranou a je logické, že se spojenci Finů stali Němci. A na konci války pochopil situaci a přispěl k nelehké úloze obhájit samostatné postavení země vedle proradné agresivní velmoci, i když za cenu přijatelných ústupků. Finy ctěný jako národní hrdina a tvůrce a ochránce samostatnosti Finska, 2004 jej Finové zvolili největším Finem všech dob. Je považován za jednoho z prvotřídních vojevůdců 20. století a mistra zejména obranných, zdržovacích a ústupových bojů.

   1966 Cecilia Bartoli, italská klasická pěvkyně-sopranistka s obdivuhodným rozsahem a schopností zastat i náročné belcantové sopránové role. Její dva koncerty v Praze byly zážitkem, zejména ten druhý, kdy ji doprovázela argentinská violoncellistka Sol Gabetta a malý orchestr cellistčina bratra. Zvukově to bylo moc příjemné. V Itálii je bohyní, jak je tam už zvykem od raného baroka.

   1975 Angelina Jolie, americká filmová herečka a zvláštní vyslankyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Jedná se o dceru amerického herce Jona Voighta.

Dříve pracovala také jako modelka. Často bývá v médiích označována za jednu z nejkrásnějších žen světa, což bych podepsal též a o jejím soukromém životě informují nejen bulvární média. Je držitelkou tří cen Zlatý glóbus a filmového Oscara.

   Oscara získala za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v dramatu Narušení (1999). Mezinárodního věhlasu dosáhla díky roli Lary Croft, hrdinky série počítačových her Tomb Raider, ve filmu Lara Croft – Tomb Raider (2001). Od té doby je řazena mezi jednu z nejznámějších a nejlépe placených hvězd Hollywoodu. Největší komerční úspěch doposud zaznamenala s akční komedií Mr. & Mrs. Smith (2005) a animovanými filmy Kung Fu Panda (2008) a Kung Fu Panda 2 (2011

Její první dvě manželství skončila rozvodem. Od roku 2005 žije s hercem Bradem Pittem, od roku 2014 jsou manželé. Dvojici též říkají s použitím obou jmen Brangelina. Jejich vztah přitahoval pozornost médií na celém světě. Ta pohádka patrně skončila, nedávno oznámili, že se rozcházejí. Společně s Pittem mají dcery Shiloh a Vivienne a syna Knoxe a dále adoptovali děti Maddoxe, Zaharu a Paxe. Angelina se angažuje se v humanitárních projektech na celém světě, zejména týkajících se problematiky uprchlíků v rámci UNHCR.  Pozoruhodné je, že britská královna Alžběta Angelinu Jolie povýšila do šlechtického stavu.

   5. června

   1723 Adam Smith (+1790),  britský-skotský ekonom a filosof, zakladatel moderní ekonomie a představitel skotského osvícenství. Nejvýznamnějším jeho dílem je slavné Bohatství národů, dílo, které dodnes dodává mnoho látky k přemýšlení. Za chvíli se setkáme z jedním z dalších světových ekonomů a myslitelů, tentokrát stojícím vůči Smithovi v opozici, ačkoli si jeho díla vážil. Ano, bude to Keynes, který se narodil téhož dne (jaká náhoda, dva z největších světových ekonomů se narodili týž den.

   1882 Igor Fjodorovič Stravinskij, (+ 1971)

Řadím ho do dneška podle juliánského kalendáře, platného v Rusku v době jeho narození ruský hudební skladatel 20. století. Důležitou složkou jeho pestré tvorby jsou balety psané pro věhlasný Ďagilevův Ruský balet, dále napsal opery, symfonická díla a hudbu komorní. Já jsem ve Francouzském institutu před pár lety viděl jeho operu z festivalu v Aix-en-Provence Smrt prostopášníka na námět slavného cyklu maleb zakladatele anglického malířství a mého oblíbeného umělce Williama Hogartha, jehož grafiky jsou v severozápadním rohu mého obývacího pokoje. Nejdůležitějšími z jeho tvorby jsou balety (Svěcení jara, Petruška, Pták Ohnivák). Jeho dílo patří k základním vývojovým proudům hudby 20. století.

   1883 John Maynard Keynes (+1946), později Baron Keynes, anglický ekonom, profesor na univerzitě v Cambridge a guvernér anglické centrální banky (Bank of England).

Byl zakladatelem keynesiánství, což je do jisté míry protipól klasické a neoklasické ekonomie. Oproti těmto teoriím dospěl mj. k pozitivnějšímu názoru na státní zásahy do hospodářství. Důsledky jeho úvah vyústily v aplikace pro řešení Velké hospodářské krize z 30. let, zejména v USA a Spojeném království, jejichž úspěch je stoupenci jeho koncepce považován za důkaz překonání principů klasické ekonomie. Je označován za jednoho z nejvýznamnějších ekonomů 20. století. Jeho tolerance k zadlužování státu (veřejné službě lidu) našla mnohé oponenty.

   6. června

   1599 Diego Velázquez (+1666), dle mého po Goyovi nejvýznamnější španělský malíř (Picasso je jiná kategorie sama o sobě umělecky i lidsky). Nejen to, jde o světovou malířskou hvězdu a žádaný umělecký vzor pro mnohé dodnes.

   1799 Aleksander Sergejevič Puškin (+1837), pro změnu hvězda ruské i světové poezie a můj osud u maturity. Ostatně, otázka Puškin byla dosti žádaná, neb mnohdy stačilo zarecitovat pár ceršů, či Tánin dopis. Slušný človk si takových osobností váží, neb jejich umění je veliké a na národnosti nezáleží, nýbrž na tom, čím je nádoba naplněna. Nádoba jménem Puškin je plna romantiky a krásného slova. Jen neměl spoléhat na své soubojové štěstí a neměl se pouštět do souboje a protřelým provokatérem a zabijákem.

   1868 Robert Falcon Scott (+1912), britský polárník. Nezaslouženě se nejvíce proslavil svou dovolím si říci hloupou smrtí, do níž zavlekl i čtyři další členy své výpravy. Dospěl k jižnímu pólu 17. ledna 1912, o měsíc a den později než Roald Amundsen. Scott a čtyři další členové jeho expedice zahynuli na cestě zpět hladem, zimou a vyčerpáním v mimořádně špatném počasí několik kilometrů od nejbližší zásobárny jídla a materiálu. Britové zde projevili mimořádnou nadutost, neb ze Scotta vyrobili nešťastného hrdinu, kterému to ten hrozný nesportovní Nor pokazil a vlastně ho zabil. Dnes už dokonale víme, že kapitán Scott byl mimořádně mizerný velitel, který zvoral, co mohl, včetně volby dopravních prostředků a rozmísťování zásobních skladišť. Amundsenovi nesahal ani po kotníky. A to už měl zkušenosti z výpravy a jinou polární hvězdou Ernestem Shackletonem, kdy pronikli až na 82. stupeň jižní šířky. Britové však potřebovali svého hrdinu i darebáka. Mimochodem Shackleton byl jiný borec. V roce 1914 byl vyslán na objevitelskou cestu napříč Antarktidou a měl smůlu na podmínky, přišel o lodě a musel s lidmi přezimovat a s jediným zachovalým člunem doplout k nejbližšímu osídlenému místu s lodním spojením Nové jižní Georgii. Přes nesnesitelné obtíže neztratil Shackleton jediného muže, což se ve světle dění zdá až neuvěřitelné. On byl pravý hrdina (Scott nikoli) stejně jako mnozí vojenští velitelé, kteří vyvedli své vojáky z obklíčení, či bezvýchodné situace za blížící se Velké války.

   1891 Vladislav Vančura (+1942), lékař a spisovatel, typický příklad toho, jak zamýšleli nacisté v čele s Heydrichem naložit s českým národem, omezit mu přístup k vysokému vzdělání a jeho inteligenci pozabíjet. Podobně dopadly tisíce dalších. Já jsem si ho oblíbil pro jeho téměř malířský způsob zacházení s češtinou. Ta je mimořádné krásná díky umění lidí jako Vrchlický, Čapek, Vančura. Markéta Lazarová je nejen nejlepší český film všech dob, ale i jeden z nejkrásnějších románů naší literatury a příběhem nejvyšší jímavosti a citu. Vančura byl Velázquez českého jazyka.

   1946 Lasse Hallström, Lars Sven "Lasse" Hallström je švédský filmový režisér a scenárista. Proslavil se zejména tvorbou videoklipů pro švédskou skupinu ABBA a silně ovlivnil vizuální styl této kapely. Za filmy můj život jako pes, Pravidla moštárny a Čokoláda žeň Oskarů.

   7. června

   1848 Paul Gauguin (+1903), francouzský malíř, vyšlý z impresionismu, ale dojdoucí k vlastnímu osobitému stylu. Pobyty a klíčová tvorba na Martiniku a na Tahiti. Přátelství s van Goghem.

   8. června

   1812 Robert Schumann (+1856), německý skladatel a kritik, který celoživotně trpěl tím, že jeho manželka Clara byla zřejmě lepší klavíristka. Autor symfonické i komorní hudby a především hudby klavírní.

   1867 Frank Lloyd Wright (+1959), americká a světová architektonická hvězda, jehož osm staveb je zapsáno na seznamu UNESCO:

    Unity Temple – Oak Park,    Robie House – Chicago, Taliesin – Spring Green,   Hollyhock House – Los Angeles,  Fallingwater – Mill Run, Herbert and Katherine Jacobs House – Madison, Taliesin West – Scottsdale, Guggenheimovo muzeum – New York.

 

   9. června

   1640  Leopold I. (+1705), český a uherský král a německý císař musel pracně vyjednáváním s Francií usilovat o uznání svého nároku na císařský trůn a též čelit, jak už víme od Jana III. Sobieského tureckému vpádu. Byl též hudebně nadán a zdatným skladatelem a hudebníkem. Neustálé konflikty s Francií, Tureckem a Švédskem a několikeré morové rány.

   1672 Petr I. Veliký, (+1725), ruský car od roku 1682 až do své smrti. Nejprve formálně vládl společně se svým nemocným bratrem Ivanem V roce 1689 se ujal kutečné vlády, samotným vladařem až po Ivanově smrti roku 1696. Kruté potlačení tzv. vzpoury střelců. Konflikty s Tureckem a Švédskem. Roku 1724 spoluvláda s manželkouKateřinou I.  Proslul svou snahou všestranně modernizovat Ruskou říši. Rusko za Petra Velikého vstoupilo mezi evropské velmoci. Přístup k moři stvrzen obtížným založením a vybudováním nového hlavního města Sankt Petersburgu.

   1781 George Stephenson (+1848) britský inženýr, činný především v dolech, kde zlepšoval parní stroje a čerpadla. Zřídil tam i 12 km dlouhou důlní dráhu. V roce 1814 předvedl úspěšně parní lokomotivu a 1825 uvedl do provozu první veřejnou železniční trať pro dopravu osob na světě mezi britskými městy Stockton-on-Tees a Darlington.

Jeho lokomotiva tehdy byla schopna utáhnout až 30 vozů s nákladem o 90 tunách rychlostí 19 km/h. Již dříve, v roce 1823, založil továrnu na výrobu lokomotiv. Lokomotivy vyvážel do celé Evropy. V říjnu 1829 se synem Robertem a lokomotivou nazvanou Raketa (Rocket) vyhrál závod lokomotiv.Rocket se stala předobrazem lokomotiv na více než jedno století, Dosahovala maximální rychlosti 46 km/h.

Stephenson se podílel i na jiných významných železnicích světa (např. Londýn – Birmingham nebo Liverpool - Manchester). Převzal a prosazoval rozchod koleje 1422 mm, který byl po zvýšení na 1435 mm uzákoněn v Anglii jako jednotný a je dnes celosvětově nejrozšířenějším rozchodem. Ve 30. letech začaly být železnice podle Stephensonova vzoru stavěny v USA, Francii, Belgii a také v Německu. První železnice v Rakouském císařství zahájila provoz 7. června 1839 mezi Vídní a Brnem. Jak jsem již pravil, Metternichovo Rakousko v rozvoji železnic zaostalo. Dokonce v době, kdy celý svět budoval a vyráběl lokomotivy, my jsme se tady vytahovali Lineckou koňkou. Ach, to sladké útulné Rakousko.

   10. června

   1922 Judy Garland (1969), vlastním jménem Frances Gumm, americká herečka a jazzová zpěvačka, jež dodnes patří mezi největší hollywoodské legendy, matka herečky Lizy Minnelli.

Autor: Richard Mandelík | pondělí 14.6.2021 7:00 | karma článku: 6,81 | přečteno: 92x
  • Další články autora

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma: 8,59 | Přečteno: 158x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Joyce DiDonato pod Ještědem

Občas se něco výjimečného povede a tentokrát se to povedlo managementu mého oblíbeného festivalu Lípa Musica. Domluvit se světovou operní hvězdou první velikosti vystoupení na regionálním festivalu je z říše snů.

14.3.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 49x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Námět k přemýšlení o jednom mostu

Vážený pane primátore, řediteli, předsedo dle rozdělovníku dovoluji si předat Vám touto cestou a současně, ježto se domnívám, že jste v této věci osoby přímo dotčené.

13.3.2024 v 7:00 | Karma: 10,89 | Přečteno: 287x | Diskuse| Společnost

Richard Mandelík

Moravské dvojzpěvy 2024

Šťastná chvíle Dvořákova, Brahms nadšen, rakouská předlitavská dotace přiklepnuta a Simrock usoudí, že když tohle vytiskne, bude to kšeft. Po pár dalších úspěších celosvětová sláva toho zamlklého pražského violisty.

1.3.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 84x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Vánoční dívka bez dívky a jiné dívky

Nadpis se co nejvíce blíží dalšímu textu. Já, člověk jednoduchý spokojený s málem, jsem nadmíru smuten, že se neuskutečnilo téměř každoroční štědrovečerní setkání s Markétou Janouškovou, což je mi tímtéž, jako když si smažka kone

28.2.2024 v 7:00 | Karma: 6,02 | Přečteno: 167x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Ještě dvě události, na něž se nedostalo

Jde o dárek od synka v podobě vstupenky na koncert bluesového veterána Buddyho Guye (1936). Koncert je součástí jeho závěrečného turné, Buddy už hodlá aktivní koncertování ukončit.

24.1.2024 v 7:00 | Karma: 8,00 | Přečteno: 194x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Velké C na podzim 2023

Na jejich celoroční sezónu jediné mé předplatné už 11. rok, neb tento hudební zázrak dnes už světového jména Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 má přednost před kýmkoli jiným. Komorní koncerty se konají ve vršovickém Vzletu.

23.1.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 50x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

FOK na podzim 2023

Tentokrát první z koncertů 10. října byl tak vynikající, že obdržel samostatnou esej. K tomu přidávám ještě čtyři další.

15.1.2024 v 7:00 | Karma: 5,74 | Přečteno: 93x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

PKF na podzim 2023

Tentokrát jsem byl na komorních koncertech jen dvakrát. Nehodilo se, či s něčím křížilo. .....................................

10.1.2024 v 7:00 | Karma: 6,79 | Přečteno: 160x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Atrium na podzim 2023

Už psáno o skvělém listopadovém koncertu flétnistky Míši Ambrosi, jež v mém žebříčku hudebnic nejmilejších a nejkrásnějších stojí na nejvyšších příčlích držíc se zde za ruku s Markétou Janouškovou.

9.1.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 40x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

SOČR na podzim 2023

Na tento orchestr, který obohacuje rozhlasový archiv obdivuhodnou šíří živých nahrávek a oplývá půvabnými houslistkami a novým, mladým a sympatickým šéfdirigentem chodím rád a na podzim 2023 jdu čtyřikrát.

5.1.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 50x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Café Créme na podzim 2023

Tentokrát došlo ke křížení termínů, což způsobilo, že čtvrtý koncert 10. prosince jsem k mému žalu musel obětovat a vítací úsměvy Terezy Dudkové si odepřít.

28.12.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 55x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Česká filharmonie a ČSKH na podzim 2023

Za hvězdu podzimního programu prohlašuji koncert s Martinů Arianou (tvar jména dle původního francouzského libreta).

27.12.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 75x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Vánoční přání 2023

Je to problém stále přicházet s jiným přáním, proto vytáhnu text před 8 lety, který si už nikdo nepamatuje, anebo mě překvapí, že to už zná.

22.12.2023 v 7:00 | Karma: 10,44 | Přečteno: 250x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Lieder Society znovu na scéně 2023

Po delší době jdeme se Sylvií 12. prosince s radostí na koncert tohoto spolku, jehož přední dramaturgickou osobností je Monika Jägerová, dáma vzdělaná a kráska sošná hlasu sametového barvy portského vína.

18.12.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 134x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Michaela Ambrosi v Atriu 2023

Nikterak neskrývám, že k nejpříjemnějším hudebním událostem vždy patřily koncerty této brněnské flétnistky. Samostatnou esej má pro můj neskonalý obdiv k její hře a osobnímu půvabu, což, jak každý ví, mě velmi oslovuje.

20.11.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 48x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Dvořákova Praha 2023

Letos jdu na pět koncertů. Tento festival má zvláštní vůni podobnou Pražskému jaru a dramaturgii poněkud svázanou s Dvořákem, takže mnohé se opakuje, ovšem začasté se zajímavými interprety.

17.11.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 74x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Lípa musica 2023

Jako obvykle v září a říjnu nasedáme do Vaškovy Multiply a vyrážíme na příjemné výlety na sever. Příjemné náladou, vínem i něčím k zakousnutí a také atmosférou danou hudební spřízněností.

8.11.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 140x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Letní slavnosti staré hudby 2023

Mám rád letní horko ponejvíce sedě v zahradní hospůdce, anebo tamtéž co přípravu na koncerty tohoto festivalu. Jen mě mrzí, že se ke mně nikdo nepřidá. Asi se všichni válejí někde na nudapláži.

5.11.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Jasnější než tisíc sluncí aneb Oppenheimer

S velkou zvědavostí jsem včera šel do Světozoru na film už dopředu označovaný za letošní trhák. Ta má zvědavost nikdy neplyne z reklamy, kterou každý producent ve vlastním zájmu rozjíždí. Na mě reklama zabírá spíše negativně.

27.10.2023 v 7:00 | Karma: 12,86 | Přečteno: 350x | Diskuse| Kultura
  • Počet článků 739
  • Celková karma 4,79
  • Průměrná čtenost 236x
Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.