Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dunkerk

Jako obvykle trochu se rozpovídám zdánlivě mimo a pak si uděláme zběžný snímek filmu a nakonec mravní naučení jako v Donu Giovannim, nebo Thurberovi.

  Podívejme se trochu do historie kolem francouzsko-britského stýkání. Začíná nesmiřitelným francouzsko-anglickým nepřátelstvím a to přetrvává dlouho. Pás území od Normandie po Calais dědičně patřil normandským vévodům, a jak známo, jeden z nich jménem Vilém se Anglie zmocnil, čímž založil anglický nárok na blízká města Calais a Dunkerque, po anglicku psané Dunkerk, či Dunkirk. Jeden z jeho následovníků, Jindřich II. pojal za manželku jednu z nejschopnějších a nejzajímavějších dámských osobností nejen středověku, Eleonoru Akvitánskou, tak skvěle ztvárněnou v legendárním filmu Lev v zimě čtyřoskarovou rekordmankou Katharine Hepburn. Jindřich tak sňatkem získal další území na jihozápadě Francie a anglický král stal se mocnějším než francouzský. Ta kost dlouhá léta vězela v krku francouzských králů, až se počalo ostře válčit a trvalo to sto let, dokud jedna dívenka nepozvedla vojenské odhodlání francouzského krále a jeho armády. Dostalo se jí za to odplaty na hranici. Angličanům tehdy nepomůže ani upalování dívenek a z Francie se stáhnou a předchozí nároky anulovány. Jedině Calais jim zůstává ještě sto let.

   Pak se dvakrát zamíchá Anglie (vlastně už Británie) do koalic proti Francouzům, na počátku 18. století a o století později. Mezitím se ještě poperou o Kanadu a stejně jako vrchní velitelé rakouský a pruský u Štěrbohol, zahynou Wolfe i Montcalm o dva roky později u Quebeku. V Krymské válce pak poprvé stojí Francouz a Brit vedle sebe, neb Rusy je třeba klepnout přes prsty. A na počátku 20. století se lev a kohout doslova hubičkují, neb jim vedle vyrostl nebezpečný soupeř dvouhlavý orel. Orel v prvé válce svržen z hnízda a oškubán, avšak vstane z popela.

   V roce 1940 se opět válčí v Belgii a severozápadní Francii a proud útočníkových vojsk takticky skvěle zatlačí britský expediční sbor s částí francouzských vojsk k pobřeží a téměř čtyřem stům tisícům spojeneckých vojáků hrozí zajetí, či záhuba, podle toho, jak se rozhodnou sami a co mají v úmyslu Němci. Myslím, že nemít Britové v čele Churchilla, ale lorda Halifaxe, zřejmě by se jednalo o vzdání se obklíčených vojsk a o míru. To je výchozí historická situace.

  Nutno nyní dodat důležitou premisu. Film není a ani nemá ambici být dokonalou historickou rekonstrukcí a nezabývá se řadou okolností a v mnoha technicko-vojenských situacích si s věrností, nebo věrohodností nedělá starosti.

   Předně tu vůbec nejsou podrobnosti o francouzské podstatné úloze, neb právě oni bránili obvod pláží a umožnili evakuaci a asi čtyřicet tisíc jich padlo do zajetí. Letecká přistání na hladině ve skutečnosti končila salty a smrtí při nárazu, nebo rychlým potopením letadla a utopením. Je jasné, že dojemná scéna záchrany pilota je trochu přitažená za vlasy. A také přistávání na pláži bez motoru by zřejmě nedopadlo tak hladce, když už odmyslíme, že filmová pláž je dokonale rovná a nijak nezvlněná. Jediná vlna by znamenala, že letadlo skončí v přemetech.

   A použité spitfiry jsou zřejmě pozdější verze, ne ty z roku 1940, minimálně tehdy ještě nebyly celoplexisklové kryty kabiny. Verzí nakonec bylo 17 a pár námořních zvaných seafire. A možná dominantním typem tehdejší doby byly hurricany. Ale s autentickými válečnými letadly je už potíž. Létá jich už na světě jen pár a já mám pocit, že jediný u nás a to je spitfire, který kdosi koupil v Izraeli jako ruinu a ta ruina, jak se ukázalo, byla československá z války za nezávislost Izraele roku 1948.

   Topédoborce a menší válečná plavidla byly současné jen poněkud upravené torpédoborce a fregaty, a soudobá komunikační technika a rakety na nich zakryty. Kde však brát torpédoborce z roku 1940, takové nejsou až na pár muzeálních kusů v čele se slavným křižníkem Belfast na Temži ve středu Londýna. To je však muzeum a na řece jen stojí a hrát ve filmu nemůže. Navíc to je národní památka.

 Tím nechci říci, že po technické, nebo historické stránce je film nekvalitní. Jen odmítám vynášet jej do oblak a činit z něho vrcholné dílo vyčerpávající téma jedné z epizod 2. světové války. Kvalita filmu tkví jinde. Jsem přesvědčen o tom, že režisér zamýšlel dotknout se především divákovy představivosti a nejniternějších emocí a vtáhnout nás do dějů téměř jako účastníky. A kupodivu, netřeba, aby vzduchem létaly končetiny a krev crčela proudem. Iluze tenkých hranic mezi životem a smrtí je dokonalá. A nikde žádný Němec, kromě pilotů letadel.

   Nyní nakupím útržky a střípky a budu střídat záběry v tempu, které je jedním ze znaků filmu. Dlouhé řady vojáků k molu, u něhož kotví evakuační lodi. Přednost mají ranění, popadneme nosítka a dostaneme se tam přednostně. Jaké to je, když mezi dav Němci hodí pumu. Jak to, že i přesto vše pokračuje v pořádku a kázni. Jaké to je, když jste v podpalubí kocábky uvízlé za odlivu a čekáte na příliv a Němci si udělají z vaší lodi střelnici? A co když vaši loď trefí torpédo, nebo letecká puma a loď se potápí, nebo jen převrátí na bok. Jak uniknout?

   A co když se mezi Brity objeví Francouz? Jak sestřelit německý bombardér, smrtelně nebezpečný evakuačním lodím? Jak se vyrovnat s jeho ochrannými stíhačkami? Jak přistát na moři a co dělat, když jste v potápějícím se letadle a kryt kabiny se zasekl? Co si myslí muži ve věku kolem padesáti, kteří pamatují minulou válku a vydají se na svých lodích na nebezpečnou cestu k francouzskému pobřeží a s nimi synové ještě teenageři? Jak přitom dospějí, nebo i položí život. Odkud vyvěrá ta britská námořní sebedůvěra a hrdost? A jak i dříve statečný voják se může sesypat.

   A scéna nejdojemnější. Vojáci se bojí, že jim veřejnost bude zazlívat stažení se bez boje, když tu za oknem vlaku jásot a spousta lidí s jídlem a pitím spěchá svým vojákům dát i to poslední. Vždyť jsou doma a budou nás chránit. Více podrobností by jen vadilo. Dunkerk je dle mého jedním z nejlepších válečných filmů všech dob už jen způsobem, jak je natočen a silou emocí, jež vzbuzuje a v neposlední řadě tím, co zdůrazním v posledním odstavci. A znovu opakuji, není to historicko-dokumentární dílo.

   V kině chybí už jen proudění vzduchu od výbuchů a zápach střelného prachu a voda, jež se nám převalí přes hlavu a vezme nám vzduch, máme-li tu smůlu, že při výbuchu torpéda jsme zrovna v podpalubí. V IMAX kině to musí být opravdu něco.

   A závěr filmu má neobyčejnou lidskou sílu a význam pro nás, kteří jsme měli šanci přežít tu dobu, po ní se i narodit a nakonec se i dožít skutečné svobody. Vrcholným zážitkem je originální znění jednoho z nejslavnějších a nejlepších válečných projevů v dějinách, Churchillova, který jím Hitlerovi a celému světu jasně říká, že Britové budou bojovat všude a vždy a ta místa vyjmenovává a končí těmi nejdůležitějšími slovy „Nikdy se nevzdáme.“ To je poselství filmu. Nebýt té úspěšné evakuace, bylo by to s tím nevzdáváním problematické.   

   Já pak přemýšlím o našich vojácích v kostelní kryptě, kteří také prohlásili: „Jsme Češi, nikdy se nevzdáme!“ A jsem rád, že jsem součástí tohoto světa. A věřím, že to slušní lidé celého světa také nikdy nevzdají.          

Autor: Richard Mandelík | pondělí 28.8.2017 7:00 | karma článku: 15,47 | přečteno: 317x
  • Další články autora

Richard Mandelík

Café Créme na jaře 2024

Navštíveny všechny čtyři jarní koncerty s radostí a duší potěšenou až na ten poslední, kde zvedám hlas kritický.

26.4.2024 v 7:00 | Karma: 4,68 | Přečteno: 53x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma: 8,60 | Přečteno: 161x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Joyce DiDonato pod Ještědem

Občas se něco výjimečného povede a tentokrát se to povedlo managementu mého oblíbeného festivalu Lípa Musica. Domluvit se světovou operní hvězdou první velikosti vystoupení na regionálním festivalu je z říše snů.

14.3.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 53x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Námět k přemýšlení o jednom mostu

Vážený pane primátore, řediteli, předsedo dle rozdělovníku dovoluji si předat Vám touto cestou a současně, ježto se domnívám, že jste v této věci osoby přímo dotčené.

13.3.2024 v 7:00 | Karma: 10,90 | Přečteno: 288x | Diskuse| Společnost

Richard Mandelík

Moravské dvojzpěvy 2024

Šťastná chvíle Dvořákova, Brahms nadšen, rakouská předlitavská dotace přiklepnuta a Simrock usoudí, že když tohle vytiskne, bude to kšeft. Po pár dalších úspěších celosvětová sláva toho zamlklého pražského violisty.

1.3.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 86x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Neodstoupím, řekl Sánchez po kauze manželky. Zlepšeme politickou kulturu, vyzval

29. dubna 2024  12:41

Španělský premiér Pedro Sánchez oznámil, že demisi nepodá. Zvažoval ji s ohledem na kauzu, v níž je...

Za výbuchy ve Vrběticích stojí Rusko. NCOZ kvůli nespolupráci kauzu odložila

29. dubna 2024  11:12,  aktualizováno  12:31

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložili případ výbuchů skladů...

Ministr Rakušan vystoupí na tiskové konferenci. Promluví mimo jiné o migraci

29. dubna 2024  12:20

Přímý přenos Ministr vnitra Vít Rakušan promluví na pondělní tiskové konferenci o aktuálních tématech. Vyjádřit...

Většina práv jako u manželů a přiosvojení dětí. Pavel podepsal zákon o svazcích LGBT+

29. dubna 2024  12:07

Stejnopohlavní páry budou moci od příštího roku uzavírat partnerství s většinou práv, jaká mají v...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 740
  • Celková karma 5,03
  • Průměrná čtenost 235x
Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.