Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prosba o správnou češtinu potřetí

25. 08. 2017 7:00:00
Zde si přečtete mou závěrečnou reakci na odpověď, kterou jsem obdržel po již zveřejněné urgenci. Přestože bych mohl být spokojen s tím, že alespoň odpoví, zůstávám v hlubokém smutku. Poslyšte tedy, s čím musíme počítat.

Zde jest doslovná citace zprávy, již jsem obdržel od pana Mgr. Jana Šetka jménem týmu korektorů zpravodajství ČT:

1. Koncovka -i u mužských jmen v nominativu plurálu

Podle současné spisovného jazyka platí, že mužská jména zakončená na -an (obyvatelská), -tel, -ita, -ista, -asta, mají koncovku -é: komunisté, husité, lidé... Koncovka -i se hodnotí jako hovorová. Vzhledem k tomu, že hovorová čeština je na rozdíl od obecné češtiny vrstvou spisovného jazyka, v mluveném projevu ji tolerujeme. V psané podobě dodržujeme koncovku . Rovněž výrazy taky, míň a líp jsou hovorové, jejich používání ve Zpravodajství ČT se řídí výše uvedeným územ.

2. Brexit

Výraz brexit vznikl poměrně nedávno a je anglickou složeninou slov britský a exit, tedy východ, odchod. V britské angličtině se vyslovuje breksit, v americké často bregzit.

V českém prostředí je výslovnost rozkolísaná. Jedna skupina uživatelů preferuje podobu bregzit. Argumentují tím, že ve slově exit vyslovujeme rovněž -gz, nikoli -ks. Druhá skupina upřednostňuje výslovnost neznělou, protože ve spojení s první částí složeniny to pociťuje jako „přirozenější“. Dokonce ani odborníci z Ústavu pro jazyk český nejsou zajedno, zda vyslovovat zněle, či nezněle. Zaleží na tom, co převáží u uživatelů.

Korektoři Zpravodajství ČT se přiklánějí v případě brexitu k neznělé výslovnosti a moderátorům ji doporučují. Co ale v otázce například czexitu? Tady se nabízí výslovnost spíše čegzit než čeksit. Myslím si, že to může být dáno souhláskovou skupinou, která stojí na začátku takových kompozit – a tedy docházet k alternaci znělosti: znělá x neznělá /breksit/, neznělá x znělá /čegzit/.

3. Rezonovat

Podle Slovníku spisovného jazyka českého je jeden z významů znít ozvukem. Nevím, v jaké souvislosti ho moderátor použil, možná přeneseně ve významu šířit se.

Z toho všeho jsem si pro sebe učinil následující závěry.

1. Dotčení hlasatelé nemají ani dost slušnosti a možná ani odvahy, aby alespoň napsali něco podobného: „Děkujeme za zájem, požádali jsme odborníka o názor, s nímž souhlasíme. Zdravíme." To bych vzal.

2. Argument, že koncovky –i jsou hovorové, tudíž přípustné, neuznávám. Jde o nastavení jisté kultury. Jakmile připustíme vždy a všude hovorové tvary, skončíme velmi špatně a za chvíli jazyk ohneme do podoby nejhorší hospody. Nikterak nikoho neutiskuje, když ČT stanoví pravidla pro užívání jazyka a takové vyjadřování nepřipustí, anebo na druhé straně nařídí, že se hovorové tvary budou užívat jako standard. Čtvrtý moderátor pan Železný toto neříká nikdy a cti, ani majetku netratí, ovšem v rámci unifikace by se mu to nyní mělo nařídit. Ať všichni mluví jednotně. Ale to se týká i všech oslovených, kteří v jednu chvíli řeknou lidi a o pár vteřin dále lidé. Další důvod pro nařízení spisovnosti.

3. Brexit versus bregzit. Jak sami vidíte, nelze se jednoznačně vyjádřit. Opět jde o nastavení mluvené kultury. Když už se tak usilovně mnozí snaží správně vyslovovat po anglicku, či americku (viz nikde v USA nezaslechnutelné los endželís, což z úst nevypustí ani Portorikánky z West Side), měli by si všimnout, že žádný Brit, jehož jsem kdy slyšel v médiích, neřekl bregzit. Konečně je to jejich odchod, tak bychom měli respektovat jejich rozhodnutí (jakkoli jej želím) i výslovnost, již používají. To je můj argument a pokoušet se argumentovat teoretickým czexitem považuji za konstrukci vyloženě nekorektní.

4. Z dlouhého výčtu všech významů slovesa rezonovat jste si, pane Šetku, vybral ten, který se snaží věc spíše omlouvat, což je typická manipulace. Pokud pohlédnete i na další významy, musíte souhlasit, že v žádném případě nelze vzít „rezonovat“ za synonymum „znít“ bez ohledu na kontext. Konečně ani ten Vámi vybraný význam to nepotvrzuje. A to už nemluvím o tom, že samotný fyzikální jev rezonance je obtížný pro pochopení i pro mnohé gymnazisty. Slýchat příkladmo, že ta divadelní hra bude v Brně jistě rezonovat, je přesně ona hrůznost, o níž jsem mluvil. Lze jistě říci, že bude rezonovat s touhou po nových koncepcích, ale to mluvčí neříkají.

A závěrem, vážený pane Šetku, při vší úctě k Vaší profesionalitě a poděkování za vcelku seriózní přístup bych se nerad dožil okamžiku, kdy o užívání češtiny budou rozhodovat televizní externisté, natož hlasatelé.

Zároveň tímto polemizuji s těmi, kteří se nakonec dle mého neúspěšně pokusili zpochybňovat mé argumenty. A zdůrazňuji, že tímto pro mě tato, jak jsem již řekl, smutná záležitost končí. Nebudu trávit své krásné a drahé stáří bojem s blbostí a ignorancí. Raději budu poslouchat hudbu interpretovanou takovými ozdobami lidstva, jako je třeba Markéta Janoušková, jejíž krása a umění mocně rezonují s mou těžce zkoušenou duší. A kromě zveřejnění na blogu, což je mé svaté právo stejně jako každého jiného, to posílám panu Šetkovi i všem třem dotčeným. Těm tentokrát bez sametu a vstřícnosti s ohledem na bod 1. Pokud má někdo pocit, že je dobré se k žádosti o lepší češtinu přidat, budu jen rád. Adresy hlasatelů i vedoucích manažerů, kteří za toto vše odpovídají, jsou na webu ČT.

Autor: Richard Mandelík | pátek 25.8.2017 7:00 | karma článku: 21.27 | přečteno: 729x

Další články blogera

Richard Mandelík

PKF na podzim 2017

Trojí navštívení dvou komorních a jednoho orchestrálně-vokálního koncertu mi jen potvrdilo herní i dramaturgickou zdatnost PKF, tělesa, jež se musí na české hudební scéně přičinlivě otáčet nejsouc v centru dotačních snah státu.

9.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Richard Mandelík

Atrium v říjnu 2017

Za čtyři roky, po které poctivě každý měsíc píšu přehled o tom, co jsem zde viděl, jsem neměl jedinou odezvu z facebooku Atria, jen asi tři lidé mě začali zdravit. Kdybych to nepsal hlavně pro svou dokumentaci, nechal bych toho.

6.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Richard Mandelík

Atrium v září 2017

Máme tady novou sezónu, v níž se zřejmě plně projeví nová koncepce vedení koncertní síně a jejího příslušenství. Rozhodl jsem se být co nejvíce objektivní, avšak nesmlouvavě otevřený. K osobnímu jednání možná bude důvod po říjnu.

9.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 78 | Diskuse

Richard Mandelík

Červená aneb o úctě a hrdosti

Snímek královny českého dokumentu Olgy Sommerové o jediné žijící české dámské světově významné hudební osobností 20. století, Soně Červené, jsem si nechal do kina, přestože již šel v televizi.

4.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 158 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Stisk Studentský deník

Dcery tvrdí, že jsem v pětačtyřiceti začal dělat youtubera, říká novinář Jindřich Šídlo

Svoji profesi dělá přes pětadvacet let a patří mezi novinářskou tuzemskou špičku. Nyní se přesunul k vizuální novinářské tvorbě a vytváří s kameramanem Tomášem Dusilem satirický pořad Šťastné pondělí pro portál Seznam Zprávy.

14.11.2017 v 22:04 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 476 | Diskuse

Tomáš Vyoral

JXD: další Reflexivní demokrat na baterky s totalitními choutkami

Zakažte Aeronet, ohrožuje naše děti! hlásá JXD z Refexu. Alternativci se alternativa zajídá a po vzoru svých "oblíbených" komunistů by konal "demokraticky" se stejnou parádou. A propos: marijánka "vaše" děti neohrožuje?

13.11.2017 v 11:11 | Karma článku: 40.35 | Přečteno: 2059 | Diskuse

Jan Bartoň

Senátor John McCain - apoštol politické korektnosti

Republikán John McCain byl v roce 2008 kandidátem Republikánů na prezidenta a prohrál s Barackem Obamou. Byl proti Donaldu Trumpovi během republikánských primárek roku 2016 a pracuje proti němu stále.

13.11.2017 v 8:05 | Karma článku: 30.80 | Přečteno: 731 | Diskuse

Pavel Ďuran

Podvody při volbách?

O co komu zase jde? Volby skončily tak, jak skončily, blíží se další, ty prezidentské, jejichž výsledek je opět předvídatelný.

11.11.2017 v 5:48 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 640 | Diskuse

Jan Bartoň

Jsem člověk, poněkud v tísni

Billboardová kampaň Člověka v tísni rozbouřila internetové diskuse podobně jako fotografie prvňáčků odněkud z Teplicko-Mostecka. Nebydlím sice v Praze či dalších „velkých“ městech, ale jsem z této kampaně poněkud v tísni.

10.11.2017 v 13:27 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 1127 | Diskuse
Počet článků 450 Celková karma 4.85 Průměrná čtenost 300

Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.