Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smetanova Litomyšl díl druhý, mše a trubka

12. 07. 2017 7:00:00
Tentokrát mám oba koncerty v jediném dnu. První k oslavě velkého barokního mistra Stamice spolu se mší odpoledne a v noci pak patrně král současné jazzové trubky Arturo Sandoval.

Je neděle 2. července a já jdu do piaristického kostela na typickou katolickou neděli podoben současníkům Jana Antonína Stamice počátkem osmnáctého století. Slouží ji, jako už tradičně Dr. Halík. Jako hudební doprovod se dává v úctě k velkému autoru a hudebnímu reformátorovi z Německého (Havlíčkova) Brodu jeho Missa Solemnis a další známé úryvky skladeb na biblická témata a též staré písně vlastenecké a náboženské povahy.

Nikdy jsem na skutečné mši doprovázené hudební skladbou nebyl a ani neznám řád té bohoslužby. Natož abych znal otčenáš a věděl, co obecenstvo odpovídá knězi a kdy vstát a poté si sednout. Paní vedle mě je znalá a říká ta správná slova a já dávám pozor, co dělají ostatní. Musím se přiznat, že některé promluvy Halíkovy jsou poněkud dlouhé ve vztahu k mé schopnosti vstávat a stát nehnutě. Musím však přiznat, že jsem se těšil na kázání, neb Halíka čtu a vážím si jej jako inteligentního muže a tolerantního kněze. Jeho promluva se týkala podstatného pojmu láska v pojetí bible a jejích projevů včetně uplatnění křesťanské lásky k bližnímu stiženému válkou a jiným podobným nebezpečím a neštěstím.

Ozvala se i kritika na omezenost vlády a prezidenta, kteří podbízivým způsobem odsuzují a odmítají uprchlíky bez jakéhokoli rozlišení a odmítají k zlepšení situace v Evropě podstatně přispět. Chápu, že obyvatelstvo je většinově proti a volby se blíží a také jasně chápu Halíka, jenž odmítl o kandidatuře na prezidenta uvažovat, neb by se dostal do konfliktu s názory voličů, ať racionálně motivovanými, anebo, což převažuje, omezených a přízemních. Těm je zřejmě zbytečné kázat o lásce a těžko zde budou. Leč promluvy lidí jako Halík mě naplňují aspoň nadějí, že hlas tolerance a dobré vůle tu stále je a je slyšet. Také o Husovi se mluví, dnes již díky Janu Pavlu II. od katolíků slyšíme úctu a uznání. V jednu chvíli jsme vyzváni si se sousedy podat ruce.

Mše probíhá tak, že po úvodních úkonech se hrají postupně její části a mezi nimi se konají různé liturgické úkony. Do závěru mše jsou vloženy již zmíněné úseky jiných velkých skladeb náboženského charakteru, jako je Hallelujah z Händelova Mesiáše, část Bachovy kantáty Jesus bleibet meine Freude a nádherné Mozartovo Ave verum corpus a také se zpívají starobylé české zpěvy, jako Jezu Kriste, štědrý kněže, připisovaná Husovi, a na závěr Svatováclavský chorál.

Hrají nám Čeští komorní sólisté a zpívají sbory výhradně z Pardubického kraje, což se mi velmi líbí, neb pro ně je to záležitost cti a hrdosti účastnit se na významném programovém bodu nejvýznamnější kulturní události kraje. Zejména se mi líbí zpěv sopranistky Lucie Vagenknechtové, jejíž soprán rozjasňuje chrám.

Večer jdu na noční jam session Artura Sandovala spolu s vybranými českými hudebníky a užívám si nespoutanou hru nástrojů a neuvěřitelnou Arturovu schopnost vytáhnout z trubky, co je jen představitelné. Také předvede, že výtečně ovládá klavír a též zazpívá a ohromným citem a smyslem pro rytmus a náladu hudby. Naši hráči si vedle této prvořadé světové hvězdy s chutí zahráli a mnozí prokázali veliké dovednosti. Domů přicházím sice až po půlnoci, ale nálada je skvělá. Ráno pak jen chystám odjezd a už se mi nikam nechce. Na další výstavu půjdu až při svém třetím zájezdu do Litomyšli, což je pozítří.

Autor: Richard Mandelík | středa 12.7.2017 7:00 | karma článku: 3.59 | přečteno: 86x

Další články blogera

Richard Mandelík

PKF na podzim 2017

Trojí navštívení dvou komorních a jednoho orchestrálně-vokálního koncertu mi jen potvrdilo herní i dramaturgickou zdatnost PKF, tělesa, jež se musí na české hudební scéně přičinlivě otáčet nejsouc v centru dotačních snah státu.

9.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Richard Mandelík

Atrium v říjnu 2017

Za čtyři roky, po které poctivě každý měsíc píšu přehled o tom, co jsem zde viděl, jsem neměl jedinou odezvu z facebooku Atria, jen asi tři lidé mě začali zdravit. Kdybych to nepsal hlavně pro svou dokumentaci, nechal bych toho.

6.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Richard Mandelík

Atrium v září 2017

Máme tady novou sezónu, v níž se zřejmě plně projeví nová koncepce vedení koncertní síně a jejího příslušenství. Rozhodl jsem se být co nejvíce objektivní, avšak nesmlouvavě otevřený. K osobnímu jednání možná bude důvod po říjnu.

9.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 78 | Diskuse

Richard Mandelík

Červená aneb o úctě a hrdosti

Snímek královny českého dokumentu Olgy Sommerové o jediné žijící české dámské světově významné hudební osobností 20. století, Soně Červené, jsem si nechal do kina, přestože již šel v televizi.

4.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 158 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Povoláni Bohem k velikosti

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

20.11.2017 v 7:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 106 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 446 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 103 |

Zdeněk Sotolář

Maturitní písemka aneb Rukou, nebo strojem?

Maturita je horkým tématem už řadu let. Jednou z (pod)otázek je maturitní písemka z češtiny. Jeden zpochybňuje témata, druhý zpochybňuje funkčnost funkčních stylů, třetí by naše „slohovky“ nahradil anglosaskými esejemi.

18.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 332 | Diskuse
Počet článků 450 Celková karma 4.85 Průměrná čtenost 300

Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.