Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Výročí 18. až 20. května

Budeme číst o dvou mimořádných osobnostech veliké lidskosti Janu Pavlu II. a Wintonovi a také se tu představí car Mikuláš II., matematik a filozof Russell, architekt Gropius, vojevůdce a politik Mustafa Kemal a spisovatel Balzac.

   18. května

   1868 Mikuláš II. (+1918), poslední ruský car, jenž s celou rodinou zavražděn na rozkaz z nejvyšších bolševických míst. Svržen z trůnu v únoru 1917 a monarchie zrušena, nato bolševický převrat a obecný rozvrat, odchod z války a krvavá a ohavná občanská válka (neb už z dějin známo, že nejhorší jsou právě války občanské). Pokud jde o jeho vládu, šlo o panovníka slabého a omezeného, nijak násilného, avšak velmi vzdáleného pojetí království v konstitučních monarchiích typu Británie, Nizozemí, Belgie, či severských zemí. Ostatně už Havlíček se dobře díval a pochopil, co je to slovanské dubisko pod vedením Romanovců. Nic to nemění na tom, že místo vyhoštění (nikde o Mikuláše nestáli) spáchali bolševici na jeho rodině ohavný zločin, v kterémžto duchu pokračovali ještě desítky let. Ten car sice úspěšně čelil zpackané revoluci 1905 a nijak nebránil velkému průmyslovému rozvoji počátkem 20. století, avšak zcela selhal jako válečný vůdce nesprávnou personální politikou a nevhodným zasahováním vojákům do řemesla. Takové chyby se vyvaruje v další válce Stalin a díky dobrému výběru rozhodujících velitelů a ponechání jim značné volnosti nese právě tuto zásluhu na vítězství.   

   1872 Bertrand Arthur William Russell l +1970), třetí hrabě Russell, britský matematik, filosof, logik, sociální kritik a spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1950. V matematice je znám svým paradoxemnaivní teorii množin. Tento pozoruhodný britský aristokrat, autor více než 90 knih, prošel životním obloukem od privilegovaného jedince přes matematiku a filozofii až k přesvědčenému pacifismu, jemuž se nevyhnul častý omyl vyskytující se především u intelektuální levice, a to přivírání očí nad praxí tzv. světa socialismu.

   Kromě exaktních věd se Russell věnoval také sociálním a etickým otázkám, dějinám filozofie a mravním aspektům politiky. Roku 1950 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu jako uznání za jeho mnohostranné a významné dílo, v němž vystupuje jako zastánce humanity a svobody myšlení (citace z odůvodnění Švédské akademie). Stal se tak po Theodoru Mommsenovi, Rudolfu Euckenovi a Henri Bergsonovi čtvrtým nositelem této ceny, který nebyl spisovatelem krásné literatury, ale jiných spisů, které svou formou a pojetím mají literární hodnotu (jak to stojí v příslušných stanovách k Nobelově ceně). Byl rozhodně jedním z nejvýznamnějších myslitelů 20. století.

     1883 Walter Gropius (+1969) německý architekt, zakladatel a první ředitel Bauhausu, proslulého epicentra modernistické a avantgardní architektury v meziválečné éře. 1915 si bere za ženu slavnou vdovu Almu Mahler. On je autorem koncepce industrializace stavebnictví už před Velkou válkou, již po válce rozvine v díle Stavebnice (1923). Zrod a vedení Bauhausu 1919, který se 1924 musí stěhovat z Výmaru do Dessau. Pro neustálé osobní útoky odejde na „volnou nohu“. Před nacisty odchází 1934 do USA, zde má možnost mnohé ze svých konceptů realizovat, velmi oceňován po celém světě.1951 získal řadu ocenění a doktorátů po celém světě, a 1961 výstava „Čtyři velcí mistři“ (Gropius, Mies van der Rohe, Le Corbusier, Wright).

   1920 Jan Pavel II. (+2005), vlastním jménem Karol Józef Wojtyła, zvolen papežem 1978 poté, kdy nastal pat mezi dvěma italskými arcibiskupy. Muž, který prožil v Polsku zajímavé dětství a mládí a získal si v katolické hierarchii vysoké renomé.

   Měl jednu podivuhodnou vlastnost. Plně v souladu se svým postavením a vírou, již reprezentuje, byl jedním z těch šťastných lidí, kteří svou lásku k lidem umějí dát najevo tak, že jim uvěříte. Mnohá jeho gesta vůči lidem z církve i mimo ni včetně atentátníka, který ho těžce zranil, byla skutečná a pravdivá. Spolu s tím ze svých stanovisek nijak neustupoval, jakkoli s ním mnohdy nemusím souhlasit a představoval v tom spolehlivou pevnost. Uměl říci vždy to pravé a nezdráhal to dělat nikde na světě. Ostatně nikdo v tomto úřadě tolik necestoval. Rozloučení s ním bylo pro mě stejně smutné jako s Václavem Havlem. Ale vždycky pro mě zůstane tím obhájcem svobody a opravdovým reprezentantem toho podstatného na křesťanství. Jistě čekáte, že s ním zase půjdu do hospůdky a nezklamu vás.

   19. května

   1909 Sir Nicholas Winton (+2015), mé první setkání v závěrečné scéně filmu Všichni moji blízcí a zřejmě i pro většinu lidí. Poté už přišly texty a dokumentární film. Teprve pak mi dojde, co byl mladý bankovní úředník Nicolas za člověka, který s pomocníky vykonal nesmírnou a nejistou organizační práci a zachránil stovky lidí a další tisíce, které by se bez toho nenarodily. On se za Jana Pavla II. hodí jako málokdo. Když před pár lety v požehnaném věku odešel, vzal jsem svíčku a šel ji zažehnout a položit k jeho soše na Wilsonce, přestože si na tohle nepotrpím. Když půjdu i se Sirem Nicolasem do hospůdky, bude ze mě za chvíli alkoholik.

   1881 Mustafa Kemal (+1938), k tomu přídáváno Atatürk, což značí Otec Turek, nikoli otec Turků. Typický omyl, který vše přežije. Vojevůdce a státník. Především se vyznamenal za Velké války organizací úspěšné obrany poloostrova Gallipoli, kde síly francouzsko-britské díky mizernému velení ztratily mnoho vojáků a neuspěly. Aktivně se účastnil svržení sultána Abdulhamida II. a jeho nahrazení Mehmedem VI. Počátkem 20. let vyhnání řeckých vojsk z Malé Asie, přitom jeho jednotky masakrovaly křesťany v Izmiru i jinde. Poté se stal prezidentem a sultána vyhnal. Totéž učinil s mnohými odpůrci i náboženskými. Zavedl velmi sekulární zákony občanské povahy a odmítl, aby se stát řídil islámským právem. Zrušil mnohé zvyky a zrovnoprávnil ženy, které získaly volební právo dříve než mnohé Evropanky. Islamské duchovní podrobil státní kontrole. Zkrátka zemi silně zmodernizoval. Reformoval též turečtinu a zavedl latinku místo arabského písma. Reforem v zemi bylo dosaženo nátlakem a často i násilím. Je překvapivé, že i přes tento fakt většina Turků Atatürka dodnes miluje a jeho reformy jsou stále živé.

   20. května

   1799 Honoré de Balzac (+1850), francouzský spisovatel, představitel realismu a romantismu. Bývá považován za zakladatele kriticko-realistického románu. Balzacovým magnum opus je cyklus devadesáti sedmi románů a povídek pod souborným názvem Lidská komedie. Jádrem celého cyklu je volná trilogie románů Otec Goriot, Ztracené iluze, Lesk a bída kurtizán. Napsal však i řadu románů s dobrodružnou či fantastickou tematikou, např. Šagrénová kůže, rovněž součást Lidské komedie – v cyklu Filosofických studií.

   Ve svých dílech projevil Balzac smysl pro detail, měl velkou znalost prostředí i postav, které vytvořil. Snažil se popsat všechny typy lidí ve společnosti a jejich životní situace. Dokázal tak vystihnout morální vlastnosti lidí v tehdejší francouzské společnosti. Někteří říkají, že byl nejlepším analyzátorem společnosti, kterého kdy Francie měla.

Autor: Richard Mandelík | sobota 22.5.2021 7:00 | karma článku: 0 | přečteno: 68x
  • Další články autora

Richard Mandelík

SOČR na jaře 2024

Eviduji pouze dva koncerty. Ten první zvaný Mozart a Salieri aneb sólisté SOČRu byl v rozhlasu ve Studiu 1 a ten druhý dle ústřední skladby Griegův klavírní koncert v Rudolfinu.

9.5.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 32x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Atrium na jaře 2024

V Atriu na jaře 2024 jsem byl pětkrát, z toho dvakrát na domácky pojatých koncertech typu Vážný zájem.

7.5.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Café Créme na jaře 2024

Navštíveny všechny čtyři jarní koncerty s radostí a duší potěšenou až na ten poslední, kde zvedám hlas kritický.

26.4.2024 v 7:00 | Karma: 4,74 | Přečteno: 57x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma: 8,60 | Přečteno: 162x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Joyce DiDonato pod Ještědem

Občas se něco výjimečného povede a tentokrát se to povedlo managementu mého oblíbeného festivalu Lípa Musica. Domluvit se světovou operní hvězdou první velikosti vystoupení na regionálním festivalu je z říše snů.

14.3.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 53x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Francie představila poštovní známku s obrázkem a vůní bagety

19. května 2024  7:26

Francouzská pošta představila novou známku s obrázkem bagety převázané stužkou v barvách trikolory....

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 742
  • Celková karma 3,78
  • Průměrná čtenost 235x
Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.