Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvořákova Praha díl druhý

Jedním z nejmilejších překvapení byl mi způsob, jak se kurátor komorní řady hornista Radek Baborák, jehož mnozí staví na světový stupeň nejvyšší, s touto úlohou vyrovnal. S nadhledem, vhledem, přehledem a navíc humorem.

   Zašel jsem na dva komorní koncerty a k nim jsem přidal jeden z řady, v níž se představují mladé talenty, a mívá též komorní charakter. Od něho jsem očekával bližší seznámení s několika již nyní vynikajícími hudebníky, abych si je zapsal do paměti a nepřicházel o jejich vystoupení.

   17. září se v Anežském klášteře dává Serenáda pro dechy, což převzato z Dvořákovy skladby, jež dnes uzavře program. Kurátor si pozval řadu zahraničních hráčů a do sestavy rohů světový talent Kateřinu Javůrkovou. Z té bohaté nástrojové nabídky skládali sestavy dle předpisu autorů. Předem upozorním na ty, kteří mě zaujali nejvíce. Především hezká kudrnatá izraelská klarinetistka Shirley Brill, japonský houslista Daishin Kashimoto a jeho slovenský kolega Dalibor Karvay a ruský klavírista Denis Kozuchin.

   Mozartův Kvintet Es dur pro klavír, hoboj, klarinet, fagot a lesní roh, K 452, přináší od počátku radost ze zvuku a samozřejmého půvabu tak typického pro Wolfiho. Někteří tleskají po první větě a Baborák zvedne varovně prst. V následujícím Largu je pěkné, jak i v pomalé větě dosahují jiskřivosti a taneční nálady.

   Pokračujeme Pendereckého dvouvětým sextetem pro klavír, housle, violu, violoncello, klarinet a lesní roh. Jaký rozdíl od Mozarta! Snad jen v pestrosti motivů si mohou podat ruce.

  Po přestávce si Baborák vyžádá slovo a přednese citlivé a k nezkušeným divákům vstřícné poučení o potlesku mezi větami. Má to kýžený dopad a obecenstvo se srovná. V Kvintetu pro lesní roh a smyčcové kvarteto anglického autora Yorka Bowena si uvědomím, jak úžasný hudební celek je smyčcové kvarteto a jaký základ dává pro kombinace typu různých kvintetů.

   Trochu se mi v prvé větě vybavuje Janáček a pokračuje to až do druhé v přívětivém duchu po anglickém sestříhaném chodníčku, zakončeno strhujícím a spěšným rytmem.

   Program uzavírá, jak již praveno, Dvořákova Serenáda d moll pro dechové nástroje, violoncello a kontrabas, op. 44. Skladba rozvržena do čtyř vět, každá odlišná, což přináší příjemnou pestrost. Prvé dvě věty znám, neb se často citují samostatně. Ve třetí mě nadchnou klarinet a hoboje a klarinet si udrží jiskřivý tón i do věty poslední, která nakonec znamená návrat k úvodnímu tématu. Tohle se jim, Dvořák, fakt povedlo. Voni asi uměj napsat dobře cokoli.

     19. října na tomtéž místě máme s Hankou a Honzou dovedně sestavený koncert, jehož první půle je složena ze skladeb židovských autorů rakouských (Popper, Zemlinsky), italského (Sinigaglia), českého (Krása) a ruského (Kogan). Interprety je opět celá řada hráčů na různé nástroje smyčcové i dechové (dvoje housle, violy a violoncella, kontrabas, hoboj, basklarinet a tři lesní rohy, fagot, klavír a perkuse), kteří se různě střídají a plné obsazení zaujmou už při doprovodu strhujících Koganových Chasidských melodií připomínajících Šumaře na střeše. Ještě předtím mě nejvíce osloví Tanec pro smyčcové trio Hanse Krásy, který je strhující rytmicky a připomíná Prokofjeva a také Popperova Uherská rapsodie jen pro violoncello a klavír.    

   Největší židovský autor všech dob je nepochybně Gustav Mahler, jehož pětičlenný výběr z cyklu Chlapcův kouzelný roh přichází zazpívat Kateřina Kněžíková doprovázena svým slavným manželem, který usedne kdesi vzadu. Sovy do Atén by nosil ten, kdo by opakoval, že Kateřina je ozdobou každého koncertu uměním, vzhledem, účesem i oděvem. Já mít takovou ženu, také jdu na její koncert a raduji se z té všeobecné krásy a po něm ohlídám, aby nastoupila do mého vozu. 

    Zpívají se Das irdische Leben (Pozemský život), Wer hat dies Liedel erdacht (Kdo vymyslel tu písničku), Lob des hohes Verstandes (Chvála vznešeného rozumu), Wo die schönen Trompeten blasen (Tam, kde krásně vytrubují) a Das himmlische Leben (Nebeský život). V Kateřinině podání na rozdíl od barytonistů a mezzosopranistek je Mahler více lyrický, meditativní a naplněný citem. Přijímám vděčně, že máme také německý text a čtu si jej při zpěvu, jsa více usazen uprostřed písně.

   Jiří Vejvoda opět moderuje krátké povídání s Radkem Baborákem a Kateřinou Kněžíkovou a je to milé zakončení zdařilého a programově pestrého a zajímavého večera. Také oko si přišlo na své.

   22. září jsem s Hankou, jež přichází pozdě, neb ji zaskočily odklony autobusu ze zavřené Revoluční z důvodu rekonstrukce, na onom koncertu mladých talentů. Kdo se připravuje na koncert hodinu předem v útulné hospůdce, takovým potížím se snadno vyhne.

  Jako dominantní hráč k sólu i doprovodu se nám představí varhaník Pavel Svoboda, a jak uvidíme, je to vzhledem k Dvořákově kvalifikaci stylové. Když se má představit varhaník, musí se předvést Bachem, v našem případě Preludiem a fugou a moll, BWV 543. Zajímavé, nejčastěji slýchám varhany v kostelech, kde se ozývají zezadu z kúru, což je staletími prověřené. Ve Dvořákově síni je nástroj v zádi pódia a jeho zvuk jde přímo a čelem. Dává to zvuk, který v kombinaci s Pavlovým způsobem hry naplňuje mě neobyčejnou radostí.

   Ke druhému číslu přichází na emporu k varhaníkovi líbezná Kateřina Javůrková celá v jednoduchém bílém šatu a za doprovodu varhan zahraje Opus 239 pro lesní roh a varhany Ernsta Krenka a horna jí zní skoro jako trubka a užijeme si i různých dusítek. Nyní se na dalších dvou skladbách ukáže, že osmnáctiletý Dvořák dokázal 30.7.1859 na svém absolventském koncertu na pražské varhanické škole předvést zajímavá díla. Byl také kritikou pochválen. My uslyšíme Preludium D dur a Fugu g moll, obojí z B. 302.

   Po varhanách přichází jedna z nejnadějnějších mladých houslistek Olga Šroubková a volí těžké číslo. Sonáta pro sólové housle g moll, op.27, č.1 belgického virtuosa a skladatele Eugena Ysaye je zejména s rozvojem druhé věty ďábelská a nespoutaná a vyvrcholí v poslední větě plné nápadů a virtuozity. Olga si to viditelně užívá a její fouknutí zespodu na ofinu na závěr prozrazuje, že to byla opravdu dřina. Děvčeti skládám velkou poklonu a vím, že na ně mám vždy zajít.

   První část koncertu, z něhož jsem už nyní mocně rozradostněn, uzavře bosá Kateřinka ve zhasnutém sále Messiaenovým Appel interstellaire, což je malá skladbička inspirovaná krásami Grand Canyonu. Já naopak slyším amazonský prales, neb horna v té tmě občas vydává jemné a téměř strach nahánějící zvuky a projde všemi hlasitostmi a barvami.

   Po přestávce jsme plně v péči našeho asi nejtalentovanějšího tenoristy Petra Nekorance, jehož si už všimli v Mnichově i Turíně a byl přijat do Lindemannova programu Met. Mladík má nádherný jemně šedě vzorovaný oblek a módní bílou košili a límcem napodobujícím motýla. Avšak na nohou má kárované barevné ponožky, což mi připomnělo, že se časy mění stejně jako móda. Pokud se něco nestane, k této vlně se nepřipojím. Snad jedině, kdyby některá z těch krásných dam, jež potkávám v hudebních síních, dlouho a upřeně hleděla na mé konzervativní černé ponožky, bych mocně přemítal.

   Pozoruhodný a odvážný je program orámovaný na počátku i v závěru dvěma skladbami duchovní povahy soudobého mladého skladatele Jiřího Najvara, jehož skladby se mi velmi líbily i díky vřelému a sebevědomému Petrovu projevu. Petr si je dokonce jmenovitě objednal a na tento koncert prosadil k naší potěše. Zazpívá nám také sekvenci Deposuit potentes z Bachova Magnificat, což je vítaným obohacením. Nato máme možnost porovnat Petrův přednes dvou Dvořákových biblických písní s množstvím provedení různými umělci, Slyš, ó Bože, slyš modlitbu mou a Hospodin je můj pastýř. Zase se zaskví varhaník, jehož doprovod je živý a inspirující. Petrovi zejména sedla druhá píseň. Takový program považuji za důkaz výtečného vkusu a obohacení naší hudební paměti. Jak hudebně zajímavější než operní recitál.

   Večer uzavře Jiří Vejvoda tradičním rozhovorem s umělci. Při něm si uvědomuji, jak svatý Václav snadněji nedá zahynouti nám, ni budoucím, když vidí, jak z té jeho země vzcházejí tak krásní, příjemní a hudebně zdatní mladí lidé. My si ještě dáme v Mlejnici malé černé rohaté, abychom to Václavovo úsilí podpořili.

Autor: Richard Mandelík | pondělí 2.10.2017 7:00 | karma článku: 3,67 | přečteno: 91x
  • Další články autora

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma: 8,56 | Přečteno: 154x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Joyce DiDonato pod Ještědem

Občas se něco výjimečného povede a tentokrát se to povedlo managementu mého oblíbeného festivalu Lípa Musica. Domluvit se světovou operní hvězdou první velikosti vystoupení na regionálním festivalu je z říše snů.

14.3.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 49x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Námět k přemýšlení o jednom mostu

Vážený pane primátore, řediteli, předsedo dle rozdělovníku dovoluji si předat Vám touto cestou a současně, ježto se domnívám, že jste v této věci osoby přímo dotčené.

13.3.2024 v 7:00 | Karma: 10,89 | Přečteno: 287x | Diskuse| Společnost

Richard Mandelík

Moravské dvojzpěvy 2024

Šťastná chvíle Dvořákova, Brahms nadšen, rakouská předlitavská dotace přiklepnuta a Simrock usoudí, že když tohle vytiskne, bude to kšeft. Po pár dalších úspěších celosvětová sláva toho zamlklého pražského violisty.

1.3.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 84x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Vánoční dívka bez dívky a jiné dívky

Nadpis se co nejvíce blíží dalšímu textu. Já, člověk jednoduchý spokojený s málem, jsem nadmíru smuten, že se neuskutečnilo téměř každoroční štědrovečerní setkání s Markétou Janouškovou, což je mi tímtéž, jako když si smažka kone

28.2.2024 v 7:00 | Karma: 6,02 | Přečteno: 166x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Ještě dvě události, na něž se nedostalo

Jde o dárek od synka v podobě vstupenky na koncert bluesového veterána Buddyho Guye (1936). Koncert je součástí jeho závěrečného turné, Buddy už hodlá aktivní koncertování ukončit.

24.1.2024 v 7:00 | Karma: 8,00 | Přečteno: 194x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Velké C na podzim 2023

Na jejich celoroční sezónu jediné mé předplatné už 11. rok, neb tento hudební zázrak dnes už světového jména Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 má přednost před kýmkoli jiným. Komorní koncerty se konají ve vršovickém Vzletu.

23.1.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 50x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

FOK na podzim 2023

Tentokrát první z koncertů 10. října byl tak vynikající, že obdržel samostatnou esej. K tomu přidávám ještě čtyři další.

15.1.2024 v 7:00 | Karma: 5,73 | Přečteno: 92x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

PKF na podzim 2023

Tentokrát jsem byl na komorních koncertech jen dvakrát. Nehodilo se, či s něčím křížilo. .....................................

10.1.2024 v 7:00 | Karma: 6,79 | Přečteno: 160x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Atrium na podzim 2023

Už psáno o skvělém listopadovém koncertu flétnistky Míši Ambrosi, jež v mém žebříčku hudebnic nejmilejších a nejkrásnějších stojí na nejvyšších příčlích držíc se zde za ruku s Markétou Janouškovou.

9.1.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 40x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

SOČR na podzim 2023

Na tento orchestr, který obohacuje rozhlasový archiv obdivuhodnou šíří živých nahrávek a oplývá půvabnými houslistkami a novým, mladým a sympatickým šéfdirigentem chodím rád a na podzim 2023 jdu čtyřikrát.

5.1.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 49x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Café Créme na podzim 2023

Tentokrát došlo ke křížení termínů, což způsobilo, že čtvrtý koncert 10. prosince jsem k mému žalu musel obětovat a vítací úsměvy Terezy Dudkové si odepřít.

28.12.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 54x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Česká filharmonie a ČSKH na podzim 2023

Za hvězdu podzimního programu prohlašuji koncert s Martinů Arianou (tvar jména dle původního francouzského libreta).

27.12.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 74x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Vánoční přání 2023

Je to problém stále přicházet s jiným přáním, proto vytáhnu text před 8 lety, který si už nikdo nepamatuje, anebo mě překvapí, že to už zná.

22.12.2023 v 7:00 | Karma: 10,44 | Přečteno: 250x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Lieder Society znovu na scéně 2023

Po delší době jdeme se Sylvií 12. prosince s radostí na koncert tohoto spolku, jehož přední dramaturgickou osobností je Monika Jägerová, dáma vzdělaná a kráska sošná hlasu sametového barvy portského vína.

18.12.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 133x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Michaela Ambrosi v Atriu 2023

Nikterak neskrývám, že k nejpříjemnějším hudebním událostem vždy patřily koncerty této brněnské flétnistky. Samostatnou esej má pro můj neskonalý obdiv k její hře a osobnímu půvabu, což, jak každý ví, mě velmi oslovuje.

20.11.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 48x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Dvořákova Praha 2023

Letos jdu na pět koncertů. Tento festival má zvláštní vůni podobnou Pražskému jaru a dramaturgii poněkud svázanou s Dvořákem, takže mnohé se opakuje, ovšem začasté se zajímavými interprety.

17.11.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 74x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Lípa musica 2023

Jako obvykle v září a říjnu nasedáme do Vaškovy Multiply a vyrážíme na příjemné výlety na sever. Příjemné náladou, vínem i něčím k zakousnutí a také atmosférou danou hudební spřízněností.

8.11.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 140x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Letní slavnosti staré hudby 2023

Mám rád letní horko ponejvíce sedě v zahradní hospůdce, anebo tamtéž co přípravu na koncerty tohoto festivalu. Jen mě mrzí, že se ke mně nikdo nepřidá. Asi se všichni válejí někde na nudapláži.

5.11.2023 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse| Kultura

Richard Mandelík

Jasnější než tisíc sluncí aneb Oppenheimer

S velkou zvědavostí jsem včera šel do Světozoru na film už dopředu označovaný za letošní trhák. Ta má zvědavost nikdy neplyne z reklamy, kterou každý producent ve vlastním zájmu rozjíždí. Na mě reklama zabírá spíše negativně.

27.10.2023 v 7:00 | Karma: 12,86 | Přečteno: 350x | Diskuse| Kultura
  • Počet článků 739
  • Celková karma 4,78
  • Průměrná čtenost 236x
Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.