Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prosba o správnou češtinu potřetí

25. 08. 2017 7:00:00
Zde si přečtete mou závěrečnou reakci na odpověď, kterou jsem obdržel po již zveřejněné urgenci. Přestože bych mohl být spokojen s tím, že alespoň odpoví, zůstávám v hlubokém smutku. Poslyšte tedy, s čím musíme počítat.

Zde jest doslovná citace zprávy, již jsem obdržel od pana Mgr. Jana Šetka jménem týmu korektorů zpravodajství ČT:

1. Koncovka -i u mužských jmen v nominativu plurálu

Podle současné spisovného jazyka platí, že mužská jména zakončená na -an (obyvatelská), -tel, -ita, -ista, -asta, mají koncovku -é: komunisté, husité, lidé... Koncovka -i se hodnotí jako hovorová. Vzhledem k tomu, že hovorová čeština je na rozdíl od obecné češtiny vrstvou spisovného jazyka, v mluveném projevu ji tolerujeme. V psané podobě dodržujeme koncovku . Rovněž výrazy taky, míň a líp jsou hovorové, jejich používání ve Zpravodajství ČT se řídí výše uvedeným územ.

2. Brexit

Výraz brexit vznikl poměrně nedávno a je anglickou složeninou slov britský a exit, tedy východ, odchod. V britské angličtině se vyslovuje breksit, v americké často bregzit.

V českém prostředí je výslovnost rozkolísaná. Jedna skupina uživatelů preferuje podobu bregzit. Argumentují tím, že ve slově exit vyslovujeme rovněž -gz, nikoli -ks. Druhá skupina upřednostňuje výslovnost neznělou, protože ve spojení s první částí složeniny to pociťuje jako „přirozenější“. Dokonce ani odborníci z Ústavu pro jazyk český nejsou zajedno, zda vyslovovat zněle, či nezněle. Zaleží na tom, co převáží u uživatelů.

Korektoři Zpravodajství ČT se přiklánějí v případě brexitu k neznělé výslovnosti a moderátorům ji doporučují. Co ale v otázce například czexitu? Tady se nabízí výslovnost spíše čegzit než čeksit. Myslím si, že to může být dáno souhláskovou skupinou, která stojí na začátku takových kompozit – a tedy docházet k alternaci znělosti: znělá x neznělá /breksit/, neznělá x znělá /čegzit/.

3. Rezonovat

Podle Slovníku spisovného jazyka českého je jeden z významů znít ozvukem. Nevím, v jaké souvislosti ho moderátor použil, možná přeneseně ve významu šířit se.

Z toho všeho jsem si pro sebe učinil následující závěry.

1. Dotčení hlasatelé nemají ani dost slušnosti a možná ani odvahy, aby alespoň napsali něco podobného: „Děkujeme za zájem, požádali jsme odborníka o názor, s nímž souhlasíme. Zdravíme." To bych vzal.

2. Argument, že koncovky –i jsou hovorové, tudíž přípustné, neuznávám. Jde o nastavení jisté kultury. Jakmile připustíme vždy a všude hovorové tvary, skončíme velmi špatně a za chvíli jazyk ohneme do podoby nejhorší hospody. Nikterak nikoho neutiskuje, když ČT stanoví pravidla pro užívání jazyka a takové vyjadřování nepřipustí, anebo na druhé straně nařídí, že se hovorové tvary budou užívat jako standard. Čtvrtý moderátor pan Železný toto neříká nikdy a cti, ani majetku netratí, ovšem v rámci unifikace by se mu to nyní mělo nařídit. Ať všichni mluví jednotně. Ale to se týká i všech oslovených, kteří v jednu chvíli řeknou lidi a o pár vteřin dále lidé. Další důvod pro nařízení spisovnosti.

3. Brexit versus bregzit. Jak sami vidíte, nelze se jednoznačně vyjádřit. Opět jde o nastavení mluvené kultury. Když už se tak usilovně mnozí snaží správně vyslovovat po anglicku, či americku (viz nikde v USA nezaslechnutelné los endželís, což z úst nevypustí ani Portorikánky z West Side), měli by si všimnout, že žádný Brit, jehož jsem kdy slyšel v médiích, neřekl bregzit. Konečně je to jejich odchod, tak bychom měli respektovat jejich rozhodnutí (jakkoli jej želím) i výslovnost, již používají. To je můj argument a pokoušet se argumentovat teoretickým czexitem považuji za konstrukci vyloženě nekorektní.

4. Z dlouhého výčtu všech významů slovesa rezonovat jste si, pane Šetku, vybral ten, který se snaží věc spíše omlouvat, což je typická manipulace. Pokud pohlédnete i na další významy, musíte souhlasit, že v žádném případě nelze vzít „rezonovat“ za synonymum „znít“ bez ohledu na kontext. Konečně ani ten Vámi vybraný význam to nepotvrzuje. A to už nemluvím o tom, že samotný fyzikální jev rezonance je obtížný pro pochopení i pro mnohé gymnazisty. Slýchat příkladmo, že ta divadelní hra bude v Brně jistě rezonovat, je přesně ona hrůznost, o níž jsem mluvil. Lze jistě říci, že bude rezonovat s touhou po nových koncepcích, ale to mluvčí neříkají.

A závěrem, vážený pane Šetku, při vší úctě k Vaší profesionalitě a poděkování za vcelku seriózní přístup bych se nerad dožil okamžiku, kdy o užívání češtiny budou rozhodovat televizní externisté, natož hlasatelé.

Zároveň tímto polemizuji s těmi, kteří se nakonec dle mého neúspěšně pokusili zpochybňovat mé argumenty. A zdůrazňuji, že tímto pro mě tato, jak jsem již řekl, smutná záležitost končí. Nebudu trávit své krásné a drahé stáří bojem s blbostí a ignorancí. Raději budu poslouchat hudbu interpretovanou takovými ozdobami lidstva, jako je třeba Markéta Janoušková, jejíž krása a umění mocně rezonují s mou těžce zkoušenou duší. A kromě zveřejnění na blogu, což je mé svaté právo stejně jako každého jiného, to posílám panu Šetkovi i všem třem dotčeným. Těm tentokrát bez sametu a vstřícnosti s ohledem na bod 1. Pokud má někdo pocit, že je dobré se k žádosti o lepší češtinu přidat, budu jen rád. Adresy hlasatelů i vedoucích manažerů, kteří za toto vše odpovídají, jsou na webu ČT.

Autor: Richard Mandelík | pátek 25.8.2017 7:00 | karma článku: 21.07 | přečteno: 697x

Další články blogera

Richard Mandelík

Dunkerk

Jako obvykle trochu se rozpovídám zdánlivě mimo a pak si uděláme zběžný snímek filmu a nakonec mravní naučení jako v Donu Giovannim, nebo Thurberovi.

28.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 262 | Diskuse

Richard Mandelík

Velká válka V., aneb v roce 1917 stále stejně a už je tu bolševik

Rok utekl jako Rakušané-Uhři před Brusilovem a my se zase vrátíme ve vzpomínce o století zpět. Myslíte, že blbosti už bylo dost? Spojenci zvaní Dohoda nás přesvědčí o opaku. A Němci a Rakušané-Uhři nezůstanou pozadu.

24.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 8.00 | Přečteno: 174 | Diskuse

Richard Mandelík

Letní slavnosti staré hudby II.

Do Tróje se vracíme v poslední červencový den dávno poté, co svatá Markyta hodila srp do žita. Zato však Janoušková Markyta se ozvala a naplnila mě tak v horkém létě chladivou radostí.

16.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 7.84 | Přečteno: 86 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jan Bartoň

Zaorálek myslel na Trockého

Nehoda ministra Lubomíra Zaorálka je mimo jiné doplněná rozhovorem na novinky.cz. V něm se Zaorálek přiznává, že po zranění hlavy myslel na Trockého.

18.9.2017 v 9:04 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 935 | Diskuse

Adam Mikulášek

Uklízíte v ČT? Žádná politická vyjádření ani na soukromém Facebooku!

Vedení ČT nakázalo všem zaměstnancům tohoto média, aby se zdrželi vyjadřování svých politických postojů před volbami, v rámci „nezávislosti“. Jenže nikoli jen z pozice pracovníků ČT, ale i jako soukromým osobám.

15.9.2017 v 15:45 | Karma článku: 32.23 | Přečteno: 839 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Sorosova pionýrka v DVTV by nastavovala hodnotu faktů a omezovala inzerci alternativě

Kolegyně Daniely Drtinové ze Sorosova Open Society Fund v DVTV káže o správném nastavení hodnoty faktů a o utnutí tipce alternativním webům, které mají dohromady ročně z inzerce 30 milionů. OSF má 44,5 mega. A CTHH je ok.

13.9.2017 v 11:29 | Karma článku: 44.02 | Přečteno: 2964 | Diskuse

Jan Bartoň

iHned.cz zrušil diskusi pod články

Po kontrole webů idnes.cz, lidovky.cz a novinky.cz, které pravidelně sleduji, kde se ještě diskuse povolují, je rozhodnutí ihned.cz docela překvapivé. Jo, když jde o „kulturu projevu“, dokážeme být i „tvrdí“.

13.9.2017 v 8:05 | Karma článku: 33.59 | Přečteno: 1676 | Diskuse

Jan Raus

Předvolební guláš v mediálním menu

Jako tradičně uslyšíte neslýchané, uvidíte nevídané a přečtete si neuvěřitelné.Jen si račte vybrat dle našeho gusta.Kinedryl doporučen k vnitřnímu užití dle vašeho uvážení.

12.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 5.19 | Přečteno: 224 | Diskuse
Počet článků 443 Celková karma 7.75 Průměrná čtenost 303

Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.