Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atrium v květnu 2017

13. 06. 2017 7:00:00
Jak jste si jistě všimli, mé nadšení pro Atrium ochládá a přehled vydávám až 13. června, neb věci nejdou už déle směrem, který bych si s hudebními přáteli přál. Ještě zkusím pohovořit s vedením, kde je stále cesta otevřena.

Z programu mě zaujmou tři koncerty a na další nemůžu, neb mám Pražské jaro.

Zahajuji až 10. května a jdu na Sebastian trio sestávající z mně již známé trojice flétnistky Jansové, violoncellistky Hečové a klavíristky Voborské. Program dámy sestavily barevně a kvalitně zařadivše do něho na začátek Telemannovu Triovou sonátu F- dur bez bližšího určení, což je častá chyba podkladů ke koncertům, kde u mnoha zejména barokních autorů chybí příslušné katalogové číslo, bez něhož se skladba nedá určit. Na tohle poukazuji už léta, avšak marně. Schumannových Šest studií v kánonické formě upravených pro flétnové trio mě překvapí a flétna se tu předvádí mocně a líbezně. Jen klavír a flétna vedou řeč v Bozzově Conte pastoral a radost mi dělají Martinů Triem pro flétnu, violoncello a klavír, neb zde nacházím všechny emoce a opět dominují klavír a flétna, a opět bez označení. Zde je v podání mladých hráčů, neb má celé mladistvou náladu: https://www.youtube.com/watch?v=AFC5xDy9pBI.

Po přestávce opravdu romantický Piece romantique, kde se mi moc líbí violoncello a poté skutečně skvostné klavírní a violoncellové Faurého Aprés un réve: https://www.youtube.com/watch?v=_RVb1baBNUA. Krásné, což? Však Gautier Capucon patří do absolutní violoncellové špičky. Opravdovým vrcholem je však Sonate en concert, op. 17, J. M. Damase: https://www.youtube.com/watch?v=v0hbFZhpKRA. Zdá se mi to trochu jako pozdní impresionismus navštívený různými vlivy bouřlivého 20. století a je to opravdu bohaté. Jako přídavek dají Schumannovu Večerní píseň. Povedený koncert.

Druhým navštívením jest v sobotu 13. května mladá klavíristka Barbora Brabcová, studentka HAMU, jež pohotově zaskočila za původně inzerovanou též mladičkou hráčkou Ochmanovou. Považuji za dobré podporovat mladé hráče a dát jim možnost koncertovat.

Děvče v Lisztově Sonátě h moll, M.P., od počátku nasadí energický tón a hraje hrdě a pak hledá a rozjímá a kličkuje mezi kapkami deště až nakonec končí slavnostně. Liszt je pro každého klavíristu kamenem prubířským, avšak dívenka je odvážná, což potvrdí kompletními Musorgského Obrázky z výstavy, jež tu naposledy hrála Irina Kondratěnko, obdivována svými žáky. Barboře musím jít po koncertu složit poklonu, neb Kartinky zahrála výtečně a téměř malířsky a bude dobré ji povzbudit.

Konečně do třetice jdu 24. května na Eben trio, jež tvoří vynikající sóloví hráči v čele se zkušeným violoncellistou Jiřím Bártou a s Terezií Fialovou u klavíru a houslistou Romanem Patočkou.

Smetanovo Klavírní trio g moll je navýsost vhodným začátkem, neb dnes se hraje bez přestávky. Smetana, ztrativší dceru Bedřišku uložil do skladby odezvu slz a vzápětí jako kdyby se oklepal a pojednou uzavře dílo optimisticky zpívajícími smyčci a spěšným klavírem.

Druhý, delší a náročnější kus pochází od Roberta Schumanna, a protože jde o Klavírní kvartet Es dur, op. 47, přichází trio doplnit zkušený violista Heroldova kvarteta Karel Untermüller. Zajímavá skladba, jež poněkud potvrzuje názory o jisté cizorodosti klavíru v sestavě tří, nebo čtyř smyčců. Zde klavír tvoří jistou kostru a kolem něho vystavěné smyčce pojednou dostávají hlavní slovo a je znát spád a téměř odpich, jak se říká u jazzu a rocku.

Autor: Richard Mandelík | úterý 13.6.2017 7:00 | karma článku: 3.14 | přečteno: 82x

Další články blogera

Richard Mandelík

Ensemble Inégal souhrnně v prvé polovině roku 2017

Zde shrnuji všechny své jarní zážitky s tímto sympatickým souborem, včetně koncertu na Pražském jaru. Už leccos z toho se objevilo v bulletinech o koncertech, které na prvních stránkách novin nebudou.

22.6.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Richard Mandelík

Pražské jaro 2017, díl první - stará hudba

Letos jsem, jak uvidíte, vynechal orchestrální koncerty a vybral si komorní a ty, kde hrají starou hudbu. Nezlákali mě ani Vídeňští filharmonikové, ani jiné hvězdy. A také soudím, že letošní program nepřekonal loňský.

19.6.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Richard Mandelík

Prosba o správnou češtinu ve zprávách

Jsou věci, jež mě míchají už dlouho, leč jsa nedůsledný, dosud jsem se jim nevěnoval. Až nyní mi trpělivost došla. Uvidíme, co se stane.

12.6.2017 v 7:00 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 699 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Stanislav Wiener

Muzikál Mýdlový princ - geniální, vtipný, nejlepší

Včera večer jsem měl příležitost zhlédnout muzikál Mýdlový princ, který jsem celé dva roky nechával tak nějak bez povšimnutí, protože jsem ho bral jen jako další muzikál v řadě. Bože, jak jsem se mýlil!!!

25.6.2017 v 12:32 | Karma článku: 9.82 | Přečteno: 383 | Diskuse

Michal Pohanka

O lásce a zločinu

1. kapitola hořkovtipného románu o vztazích, zamilovanosti, Češích a dvou komických kriminálních existencích

25.6.2017 v 9:40 | Karma článku: 4.22 | Přečteno: 143 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Je příčinou onkologických onemocnění dědičnost?

NENÍ. Rakovinné bujení je jeden z následků selhání imunitního systému! Náš imunitní systém, je-li v pořádku, ničí abnormální buňky dříve, než zakoření a vyvinou se v rakovinu.

25.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 505 | Diskuse

Karel Sýkora

Voda a její místo ve starověkém Egyptě

Voda jako životodárný element byla již v minulosti integrována do systému víry dávných civilizací a do jazyka starověkého mýtu. Voda představovala v těchto mýtech element, z kterého vystupoval stvořitel světa.

25.6.2017 v 7:33 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 201 |

Karel Sýkora

New Order – True Faith

New Order skládali True Faith až ve studiu a když Bernard Sumner ještě neměl hotový text, tak ho snad omylem(?) zamkli v bytě bez telefonu a bez jídla, takže večer ho našli vzteklého, hladového, ale s hotovým textem.

25.6.2017 v 6:05 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 77 |
Počet článků 428 Celková karma 8.81 Průměrná čtenost 304

Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.